Drogi Odwiedzający!
Musisz wiedzieć, że zbieramy o Tobie informacje i niektóre Twoje dane osobowe. Spokojnie! Wykorzystujemy je legalnie i w sposób nieszkodzący Tobie.

Dlaczego wyświetlamy tę wiadomość?

Chcemy, byś wiedział, że na naszej stronie jesteś bezpieczny!
JAK CHRONIMY I PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

  • Zapewniamy, że traktujemy dane osobowe ze szczególną starannością i przykładamy dużą wagę do ochrony Twojej prywatności.
  • Twoje dane osobowe gromadzimy i przetwarzamy jako GOŁEMBIEWSCY SP. z o.o. SP. K., będąc jednocześnie Administratorem zbioru danych osobowych.
  • Podając dobrowolnie swoje dane masz prawo dostępu do ich treści, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, z zastrzeżeniem, że odmowa podania danych lub ograniczenie ich przetwarzania może utrudnić kontakt z Tobą.
  • Twoje dane osobowe gromadzone i przetwarzane są wyłącznie w zakresie i celu niezbędnym do realizacji usługi i nie będą przetwarzane w innych celach, nie będziemy również ich używać do profilowania.
  • Dane osobowe przechowujemy wyłącznie na terenie EOG.
  • Twoje dane osobowe gromadzone i przetwarzane są zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. oraz ustawą z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017. poz. 1219 t.j.).
  • Pamiętaj, że masz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego w zakresie ochrony danych osobowych.
ROZUMIEM

OD CZEGO ZALEŻY GŁOŚNOŚĆ SAMOCHODU?

Wielu mężczyzn kocha dźwięk potężnych silników i miarową, melodyjną pracę tłoków w sportowych autach lub klasycznych samochodach. Nie każdy hałas jest jednak miły dla ucha kierowcy – czasami głośniejsza praca silnika zdradza pewne problemy, które nie wróżą nic dobrego. Co w praktyce wpływa na głośność samochodu oraz powstawanie hałasu w aucie?

od czego zalezy glosnosc samochodu

Od czego zależy poziom hałasu w aucie?

Czynników wpływających na głośność auta jest wiele. Każdy samochód posiada swoją własną specyfikę, zależną od konkretnej konstrukcji, mocy silnika, jego typu, położenia, rodzaju izolacji czy wieku. Niebagatelny wpływ na generowanie hałasu ma także budowa i rodzaj układu wydechowego oraz jakość i stopień zużycia niektórych istotnych elementów mechanicznych. Niektóre samochody są głośne już z natury, ale powodem do zmartwień bywa zwykle podniesienie się hałasu podczas pracy – to zwykle oznaka pewnych problemów lub postępujących uszkodzeń w konstrukcji auta.

Hałas nie tylko z silnika

Głośna praca samochodu nie musi być związana bezpośrednio z silnikiem auta. Pojawianie się pewnych niepokojących dźwięków bywa związane z poluzowanymi czy niedokręconymi elementami układu przeniesienia napędu, przekładni czy podwozia. Dość częstym problemem może okazać się na przykład poluzowanie śrub mocujących elementy układu wydechowego, co sprawia, że niespodziewanie podnosi się głośność pracy samochodu. Niepokojące dźwięki bywają też spowodowane zużyciem trzpieni, łożysk lub tulei – w tym wypadku zwykle wystarczy wymiana konkretnego elementu. Doświadczony kierowca zwykle jest w stanie zlokalizować – przynajmniej z grubsza – źródło hałasu, ale czasami do określenia przyczyn powstawania głośnych dźwięków wymagana jest wizyta w warsztacie.

Głośno pracujący silnik

Głośniejsza praca silnika może oznaczać, że jednostka napędowa ma pewne problemy techniczne. Czasami może chodzić o błahostkę i niejednokrotnie źródłem kłopotu okazuje się zapchany filtr lub zużyta uszczelka. Bywa też, że z samym silnikiem jest wszystko w porządku, ale zużyciu uległa konstrukcja mająca na celu tłumienie jego drgań. Nic nie jest wieczne i poduszki zamontowane pod jednostką napędową zaczynają się zużywać, sprawiając, że wibracje zaczynają przenosić się mocniej na ramę auta, powodując wzrost głośności. Takie uszkodzenie zwykle objawią się nieregularnym dudnieniem, które nie ma związku z określoną prędkością czy zakresem obrotów silnika.

Czynników odpowiedzialnych za głośność auta jest bardzo dużo i zwiększenie hałasu może mieć setki przyczyn. Nie warto jednak bagatelizować żadnej z nich – czasami w grę wchodzi banalne obluzowanie połączeń, które można naprawić od ręki z pomocą klucza czy śrubokręta, ale zdarza się, że hałas jest spowodowany awarią istotnej części lub podzespołu, co może skończyć się wypadkiem lub kosztowną naprawą.